پست های داغ

last video Posts

انواع طرح فرش؛ طرح ماهی درهم

انواع طرح فرش؛ طرح ماهی درهم

جزء ریزبافت ترین و زیباترین نقش های تکراری می باشد که شهرت و رواج زیادی دارد که به دو صورت بافته می شود. در مناطق غربی کشور طرح ماهی درهم شامل گل های لوزی مانندی است که چهار ماهی یا برگ اطراف آن قرار گرفته است (مثل طرح های ماهی درهم فراهان) و در نوعی دیگر که در مناطقی چون خراسان بافته می شود از لوزی استفاده نمی شود بلکه از گل های الماس مانندی که برگ هایی اطراف آن قرار گرفته اند استفاده می شود.

انواع طرح فرش؛ طرح درختی و گلدانی

انواع طرح فرش؛ طرح درختی و گلدانی

نقش اصلی این طرح درخت ها و گلدان ها است. این طرح از دوران صفویه به یادگار مانده که متشکل شده از درخت با گلدانی که سراسر قالی را پر میکند. شاخ و برگ گل ها در تمام قالی پراکنده میباشد. این طرح از هنر کاشی کاری و مینیاتور الهام گرفته است.

انواع طرح فرش؛ طرح ترکمن

انواع طرح فرش؛ طرح ترکمن

این طرح ویژه فرش های ترکمن می باشد که در شمال شرقی ایران زندگی می کنند. طرح های ترکمن از نقش های هندسی که چند ضلعی و عموما هشت ضلعی هستند تشکیل شده که ترکمن ها این طرح ها را به طور ذهنی می بافند.

انواع طرح فرش؛ طرح بته ای

انواع طرح فرش؛ طرح بته ای

از طرح های رایج در کشور ایران می باشد که علاوه بر ایران در کشور هند نیز از زمان های دور رواج داشته است. طرح بوته شکل تجرید یافته ی درخت سرو میباشد که در اندازه و اشکال گوناگون با تزئینات مختلف به کار میرود. از طرح بوته در صنایعی چون ترمه دوزی، زری بافی، قلم زنی، مینیاتور و تذهیب استفاده میشود.  از انواع بته : بادامی، شاخ گوزن، افشری، بازوبندی، بته ترمه (متوسط)، بته خرقه(بزرگ)، بته جقه(بزرگ و کوچک باهم و درهم)، بته کشمیری، بته کاجی، بته میری(کوچک)

انواع طرح فرش؛ طرح ایلاتی

انواع طرح فرش؛ طرح ایلاتی

طرح های ایلاتی یکی از قدیمی ترین طرح ها می باشند که همانگونه که از نام آن بر می آید، در میان ایلات و عشایر رایج است. این طرح ها مخلوق ذهن بافندگانایل می باشد و نقش و نگاره های آن هندسی است که از محیط، ابزار، کار، گل و گیاه، پرنده و حیوان گرفته شده است و نام گذاری این گونه طرح ها یا به نام محلی است که طرح برای اولین بار در آنجا استفاده شده است، یا به نام افرادی است که برای اولین بار سفارش بافت آن را داده اند.

انواع طرح فرش؛ طرح افشان

انواع طرح فرش؛ طرح افشان

در این گونه طرح ها گل ها،برگها،پرندگان و حیوانات با هماهنگی خاصی باهم و در فواصل مساوی از هم در متن افشانده شده اند و به گونه ای خاص یا هم مرتبط شده اند. قالی های بافته شده با طرح افشان در اکثر موارد فاقد ترنج و لچک هستند و در صورت ترنج و لچک داشتن ابعاد آنها از حد معمول کوچکتر می باشد.

انواع طرح فرش؛ طرح اسلیمی

انواع طرح فرش؛ طرح اسلیمی

از نظر لغوی اسلیم به معنای جوانه است و بعضی آن را مصغر کلمه ی اسلام و یا شکل دیگر کلمه اسلام می دانند اما باستان‌شناسان و پژوهشگران مغرب زمین به دلیل آنکه نخستین بار در سرزمینهای غربی اسلامی همچون فلسطین با آن روبه‌رو شدند، این نقوش را عربی پنداشته و نام آن را آرابسک گذاشته اند که سبک عربی و یا نقش عربی معنا می دهد.