انواع طرح فرش؛ طرح آثار باستانی و اسلامی

انواع طرح فرش؛ طرح آثار باستانی و اسلامی

طراحی منحصر به فرد این گونه فرش، تاثیر معماری ایرانی و اسلامی بر روی طراحی و تولید نقشه های فرش را نشان می دهد. الگوبرداری از ابنیه،مدلسازی و تبدیل آن به نقشه فرش نیازمند مهارت بسیار بالا، تجربه و دقت ریز بینانه ای دارد که در آثار بافته شده نمایان است و این جزئی از هنر یک ایرانی است.

 طرح آثار باستانی و اسلامی:

همانطور که از نام اینگونه طرح ها بر می آید، این طرح ها از آثار تاریخی، اشکال تزئینی بنا ها و کاشی کاری های بنا های تاریخی الهام گرفته شده اند. از معروف ترین این طرح ها می توان به طرح های زیر اشاره کرد :
تخت جمشید : طرح بنای تخت جمشید، با سر ستون های مختلف به همراه نقش حیوانات و طرح ستون ها به طور واقعی و یا طرح اقتباسی و یا طرح جدید روی قالی بافته می شود که به نقش تخت جمشید شهرت دارد.

طاق کسری : طرح طاق کسری یا همان ایوان مدائن است. بنایی تاریخی که در شرق تیسفون کنار رود دجله در سال 550 میلادی ساخنه شده و قالی بهارستان آن را مفروش کرده است. به این گونه از قالی ها که طاق مانند یا قسمتی از محراب یا ورودی شبستان ها و گنبد ها را نشان میدهد طرح طاق نما میگویند.

طاق بستان : این طرح در باختران موسوم است که نمای طاق است با حوضی در جلوی آن و ستون در طرفین و الهام گرفته از بنای تاریخی طاق بستان است.

طرح زیرخاکی : طرحی که برگرفته از اشیاء قدیمی و زیرخاکی مانند کوزه، قدح، گلدان و ... بافته میشود و بیشتر در خراسان و کاشمر این طرح بافته میشود.

از دیگر طرح ها نیز میتوان به طرح مسجد شیخ لطف الله، گنبد کاووس، مسجد امام اصفهان و ... اشاره کرد. در ادامه نمونه های بافته شده از این طرح را مشاهده می کنید:

طرح آثار باستانی     مقالات طراحی فرش     طراحی فرش طرح آثار باستانی

نظرات بازدیدکنندگان